Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Şeytanın Alimlere Oyunu
09 Haziran 2017 Cuma 10:18


Hamd ve sena yerli yerince sadece Allah`a mahsustur.
Efendimiz Muhammed Mustafa`nın üzerine yeryüzü ve gökyüzünün zerreleri adedince selat ve selam olsun.
Yeryüzüne gelen her neslin imtihanları her devirde çeşitlilik kazanmış; bu yolda şeytan ve dostlarının dalkavukluğuna denk gelip imtihaninin en hassas yerinde tökezlemiş ya da imtihanını alnının akıyla geçmiştir.Kur`an,hadis, fıkıh ve edebiyatta ilerleyerek kemale ulaştılar. Şeytan onlara gizli oyunlar kurarak geldi.Elde ettikleri ilimle ve başkalarına faydaları sebebiyle kendilerini dev aynalarda gördüler.Kimisinin tahsildeki uzun yorgunluğu ona zevkleri hoş gösterdi.
Şeytanın ilk telkinleri; ona, ne zamana kadar sürecek bu yorgunluk? Azalarını biraz dinlendir,nefsani arzularına biraz fırsat ver. Eğer bir hataya düşersen tahsil ettiğin ilim cezayı senden giderir der.Eğer kul buna meyleder de bu oyunu kabul ederse helak olur. Eğer meyletmezse kurtulur.
Alimleri izzetli ve şerefli hale getiren , onları yeryüzünün çeşitli fitnelerine karşı koruyan elde ettikleri dünyevi isimlendirmeler veya kariyerler değildir. Bilakis amel ,takva ve ihlas üçlüsüyle sahip olunur.
Alimlerin fazileti amel iledir. Eğer ameli yoksa bu ilmin hiçbir anlamı yoktur ve eğer bu ilim amel etmezse ilmin gayesini anlamamış olur. Bu hal şuna benzer ki yemek toplayıp açları doyuran ama kendisi yemeyen adamın hali gibidir,bu onun açlığına fayda vermez. Ya da Musa (as) `ın kavminin dediği gibi "ey musa git sen rabbin savaşın, biz burada oturacağız"gibi beyanatlarla kendilerini amel boyutundan soyutlayarak -deyim yerindeyse yere çaķılıp kalmışlardı. Şeytanın oyununa gelen bazı alim ve akademisyenlerin de yukarıda sözü ettiğimiz kavimle eşdeğer niteliktedirler. Uzun uzun namazları eda etmeyi, can ve mal ile Allah yolunda cihad etmeyi , bütün azalara oruç tutturmayı, ramazan yaklaşınca cehennemin kapılarının kapandığı ve şeytanlarin zincire vurulduğu hadisini ve her türlü ibadetleri hep başkaları için planlarlar. Her nedense kendilerini bu konuda ihmal ederler. Acaba i`sar(!) konusunda ileri bir çığır mı açmayı duşünüyorlar.
Şeytan ilmiyle amel eden kimseleri başka bir oyunla kandırır. Onlara ilimleriyle kibirlenmelerini güzel gösterir. Dengini haset etmek, yöneticilik için riyakar davranmak hep aynı oyunun parçalarıdır. Şeytan böylelerine daha büyük bir oyun oynar. Şöyle ki "sizin üstünlüğü istemeniz, kibir değildir. Zira siz şeriatın naiblerisiniz. Siz dinin güçlenmesi ve ehli batılın yok olmasını istiyorsunuz" ve buna benzer telkinlerle hak suretinde görünüp, aslında batılı empoze ettiği bilincinde olmasına rağmen şeytanın çevirdiği dolapların içerisinde yer edinirler
Son olarak ilimle amel etmeyi terk eden alimlerin helakini ve cezalandırılmalarını gözler önüne seren şu ferman ne de manidardir"kitap yüklü merkepler misali" (2) olmanın aşağılık halini yaşamak, yok olmaya tercih edilir bir mesabededir.
Rabbim bizlere ilimde derinleşmeyi ve elde ettiğimiz bu ilimle amil,muttaki ve muhlis bir şekilde muamele etmeyi cümlemize nasip eylesin inşaallah.
ALLAH`a emanet olun...
1:maide 24
2:cuma 5
Bu Yazi 3575 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (38) adet yorum eklenmiştir.
@Adınız Soyadınız
24 Haziran 2017 Cumartesi 13:12
Tebrikler hocam
  YORUM DEVAMI
@Adınız Soyadınız
19 Haziran 2017 Pazartesi 19:19
ALLAH AYAKLARIMIZI SABİT KILSIN
  YORUM DEVAMI
@Adınız Soyadınız
16 Haziran 2017 Cuma 16:51
ŞEYTAN GERÇEK OLAN BİR ALİMİ YOLDAN ÇIKARAMAZ
  YORUM DEVAMI
@Adınız Soyadınız
13 Haziran 2017 Salı 17:01
Dmekki şeytan en çok alim dediğimiz kişileri yoldan çıkarıyor. Alim olmayan insanlar ne yapsın
  YORUM DEVAMI
@Adınız Soyadınız
13 Haziran 2017 Salı 16:29
ALİMİN ÖLÜMÜ CİHANIN ÖLÜMÜ DEMEKTİR
  YORUM DEVAMI

» Kurtuluş Reçetesi 'Tevhid' 28 Mart 2017 Salı 21:03
» NİMETLERİN KEŞFİ:CİHAD 18 Şubat 2017 Cumartesi 18:10
» Bizi Selamete Çıkartacak Vuslat Kapısı 28 Şubat 2016 Pazar 19:42
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar
 
SON YORUMLAR