Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Sömürülmeye Müsait Olmak
12 Aralık 2016 Pazartesi 19:09
Günümüzde İslam toplumları, batılılar tarafından sosyal, kültürel, ekonomik ve dinsel olarak sömürgeleştirilmiştir.


Günümüzde İslam toplumları, batılılar tarafından sosyal, kültürel, ekonomik ve dinsel olarak sömürgeleştirilmiştir. Eğer Müslümanlar, dünyanın her yerinde sömürülmeye müsait olmasaydılar, sömürgeciler tarafından sömürülmeyeceklerdi. Batılı sömürgeciler, topraklarımıza ve vatanlarımıza geldiklerinde sömürülmeye müsait bir toplum görmeseydiler, ne yapacaklardı, geldikleri gibi geri gideceklerdi. Bu konuda çok ciddi araştırmalar yapan,  Malik Bin Nebi’nin müthiş bir sözü var: “Sömürülmekten daha kötü olan şey, sömürülmeye müsait olmaktır!” bizimde yazımızın ana konusu bu sözden gelmektedir. 

Günümüzde halen, hayatın her yerinde sömürülmeye maruz kalıyoruz.  Türkiye’de sömürgeciliğe karşı bilinçli bir yapılanma yok. İslami değerlerin bütünüyle bütünleşmiş, bir toplum yok. İslam, Türkiye’de ve diğer coğrafyalarda parçalar halinde yaşanıyor, parçalar üzerinden mücadele veriliyor.  Bu mücadele ile yeni bir tarih, İslami bir medeniyet, İslami bir kültür, İslami bir dil inşa edilemez. Sömürülmeye müsait olduğumuz için, hiç bir şey sorgulamıyoruz.  Türkiye’de ve dünyada gelişen hadisleri yorumlarken, batının kavramlarını kullanıyoruz. Bunun içindir ki, batının kavramları ile özgürlük mücadelesi verilemeyeceğini idrak edemiyoruz. 

Her şeye yeniden başlamak gerekiyor. Sil baştan. Her şeyden önce Türkiye’de ki eğitim sistemi mutlaka değişmesi gerekiyor.  Türkiye’deki eğitim sisteminin mutlaka seküler eğitim sisteminden, kurtarıp, İslami tevhidi eğitim sistemine dönmesi gerekiyor. Uzmanlar tarafından gerek Rasulullah  (s.a.s.) döneminin eğitim sistemi, gerekse, Osmanlı’nın eğitim sistemi iyi bir şekilde incelenmeli ve oralardan çıkış yolu bulunmalıdır.  Batıdan alınan eğitim, programı tarihin çöp sepetine atılması gerekiyor. 

İnsanları, Kur’an bilinci ile sömürülmeye müsait olmaktan kurtarıp, sömürgeciliğe karşı ciddi bilinçli birer fert haline getirmek gerekiyor. İslam dünyasında, yaşanan katliamların hepsinin ana kaynağı batı sömürgeciliğidir. Batılı toplumlar, hiçbir zaman için, İslami bir toplumun varlığını kabul etmezler.

 Yazımızı sonlandırırken, Sömürgecilik nedir nasıl başlamıştır kısaca bunu hatırlatalım:
Sömürgecilik, yabancı bir toprağın işgalini, o toprağın işlenmesini ve oraya göçmenlerin yerleşmesini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Batı Tarihçiliği, sömürgeciliği Coğrafi keşifler dönemiyle başlatır. 1991 yılında yayımlanan Sömürgeci Fransa’nın Tarihi adlı eserde sömürgecilik macerasının Coğrafi Keşiflerle ve Kâşiflerle başladığı belirtilmektedir.

Avrupa’nın, Coğrafi keşiflerle birlikte başlayan sömürgecilik macerası her dönemde gelişerek büyümüş ve Avrupa devletlerinin gelişmesini sağlarken, bu durumun aksine sömürülen bölgelerde yaşayan insanların ekonomik, kültürel, sosyal alanlarda gerilemesine, kendi kültürlerinden koparak Avrupa kültürünü benimsemelerine neden olmuştur. Avrupa’nın sömürge olarak kullandığı bölgeler de uyguladığı politika genelde aynı olmuş ve insanlar öncelikli olarak Dinleri ve Dillerinden koparılıp asimile edilmiştir. ( Ahmet Asan, Akademik Perspektif)

İslam’ın yeniden tarihe dönmesi için, Müslümanların sömürgecilikten biran evvel kurtulmaları gerekiyor. 
 
Ne diyor, Üstad Malik Bin Nebi:

Ruhunu değiştirirsen, tarihin değişir!

Vesselam…
Bu Yazi 731 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
» Dostluk ve Düşmanlık Nasıl Olmalı? 22 Aralık 2015 Salı 11:52
» Ne Olacak Müslümanların Hali? 28 Kasım 2015 Cumartesi 12:11
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR
@Ziyaretci
Zizan nerde admin 😊😊
31 Ocak 2018 Çarşamba 08:54
@ali
ne bu israil düşmanlığı kürtleri öldüren bir tane siyonist mi var hep müslümanım diyenler öldüerür
14 Ocak 2018 Pazar 13:16
@ali
ne bu israil düşmanlığı kürtleri öldüren bir tane siyonist mi var hep müslümanım diyenler öldüerür
14 Ocak 2018 Pazar 13:16
@adnan yuksekova
kardeşim keşke bu iranla ilgili hiç haber yapmasanız. canları cehenneme
12 Ocak 2018 Cuma 14:49
@hüseyin rahmanlı
evet yılarca müslüman kürd halkı sırtında geçindiniz kürdistan hayalı ile evlatlarını.köylerini.canlarını .malların.ve herşeylerini aldınız yetmedi şimdi emperyalistler.siyonistlere onları jandarma yaptınız şimdde komonist fikirlerinize alet etiniz ve tıpkı diğer zalimler gibi bu mazlumların imliğine kadar indiniz bu zülüm yanınızdamı kalır sanıyorsunuz çekin artık vampir ellerinizi halkımın üstünde
11 Ocak 2018 Perşembe 14:32
@Ziyaretci
70 yılda kemalistlerin başaramdığını islamcı akp iktidarında başardı.
10 Kasım 2017 Cuma 11:39
@Ziyaretci
tamam talebiniz kabul gürüldü kürtlükten çıkarıldınız
03 Ekim 2017 Salı 10:32
@kurd
ALLAHINA KURBAN. ADAMSIN ADAM
25 Eylül 2017 Pazartesi 14:32
@serwxebun
kürtleri aç bırakmakla tehdit edenler bilsinler ki herşeyimizi barzaniye feda ederiz yeter ki kürdistan kurlsun bedel ne ise öder ve ödetiriz hüdaparı kürt kardeşlerinin yannda olduğu için de tebrik ederiz
23 Eylül 2017 Cumartesi 13:01
@Şex Said Seriyyelerİ
RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAHIN ADIYLA BİZİ KARANLIGIN ASKERLERİNE KARŞI AYDINLIGIN ASKERİ YAPAN ALLAHA HAMD OLSUN GEREKİRSE ALLAH İÇİN MAPUKTAN DAHA YUMUŞAK GEREKİRSE ALLAH İÇİN TAŞTAN DAHA SERT OLURUZ... Şex Said Seriyyeleri.
06 Eylül 2017 Çarşamba 21:47