TÜRK`E HELAL OLAN KÜRD`E HARAM MI?
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
TÜRK`E HELAL OLAN KÜRD`E HARAM MI?
08 Eylül 2018 Cumartesi 08:52


TÜRK’E HELAL OLAN KÜRD’E HARAM MI?
Dil; bir milletin kültür ve varlýðýný ortaya koyan eþsiz bir ayna gibidir. Nitekim bundan dolayý bugün nerdeyse tüm dünya devletleri öncelikle kendi mensubu olduðu halklarýnýn dillerini ve kültürlerini yaþatmak ve devam ettirmek için ellerinden gelen proje ve kaynaklarý seferber etmiþ durumdalar. Bugün Türkiye’de de Türk dili ve kültürünü yaþatmak için devlet ilkokuldan üniversiteye kadar gereken ne varsa yapýyor ki bunlar doðru þeylerdir. Ama yanlýþ olan bin yýldýr ayný vatan ayný kader ayný dindaþým dediði Kürtlerin dilini ve kültürünü korumak için acaba yaptýðý bir proje yada Kürt dilini yaþatmak için Türkçeye ayýrdýðý ulusal kaynaktan binde birini Kürtçeye ayýrmýþ mýdýr yoksa Türke helal olan Kürde haram mýdýr?
Ortada bir mesele var sürekli sumen altý edilse bile görülmek istenmese de var. Sürekli ötelenen zamana býrakýlan býrakýn Kürt dilini yaþatmayý asimile olmasý için konuþulmamasý için ortam hazýrlanan bir Kürtçe ve yaþatma meselesi var. ve madem ortak vatan ortak tarih ve ortak kadere sahipsek Kürtçeye de Türkçeye de ortaðýz ve devletin bir an önce artýk Kürtçeyi de Türkçe kadar eþsiz ve deðerli görüp sahip çýkmak zorundadýr.
Bu konuda Kürtlere de inanýlmaz görevler düþüyor. Ýsmail Beþikçi hocanýn dediði gibi Kürtler ýsrarla ve inatla Kürtçe konuþmak zorundalar.bir film repliðinde öðretmenin ev ödevi olarak evde bol bol Türkçe konuþun dönemi yok artýk. Artýk evde sokakta bol bol Kürtçe konuþmak zorundayýz ki bu hem insani hem Ýslami bir vazife çünkü Allahýn ayetlerinden olan bir halkýn dili kayboluyor buna sahip çýkmak zorundayýz.
Bir milletin dilinin yok olmasýna seyirci kalmak soykýrýma seyirci kalmaktan farksýzdýr bu sadece kürdün görevi deðil Kürtçeye sahip çýkmak kaderdaþým dediði dindaþim dediði her insan için de vazifedir.
Son olarak bir makaleden okuduðum þu sözlerle bitirmek istiyorum. Kürdün yapmasý gereken Kürtçe konuþmak. Çocuklarý ile Kürtçe konuþmak. Kürtçe düþünmek Kürtçe gülmek Kürtçe aðlamak. Her yerde Kürtçe konuþarak bu dili görünür kýlmak Türkçe Arapça ve Farsçayý çocuklarýna öðretmekle zamanlarýný heba etmesinler. Çünkü onlar zaten dillerini öðretmek için her þeyi hazýrlamýþlar. / vesselam
Bu Yazi 6025 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (11) adet yorum eklenmiştir.
@Adýnýz Soyadýnýz
12 Eylül 2018 Çarşamba 09:30
haklýsýn abý hem de çoook
  YORUM DEVAMI
@Adýnýz Soyadýnýz
08 Eylül 2018 Cumartesi 22:21
Boþ ver be keko dolar nasýl sen ona bak
  YORUM DEVAMI
@Adýnýz Soyadýnýz
08 Eylül 2018 Cumartesi 22:17
Dil, bir medeniyet olayýdýr. Bir medeniyetin kurduðu dil, baþka bir medeniyetin düþündüklerini söyleyemez.
  YORUM DEVAMI
@Adýnýz Soyadýnýz
08 Eylül 2018 Cumartesi 21:57
Her insanýn terbiye ve tahsilinde, kazanmasý icap eden bir meziyet ana dilini dosdoðru öðrenmek ve söylemektir
  YORUM DEVAMI
@Zana
08 Eylül 2018 Cumartesi 21:56
Eyvallah kardaþ sana katýlmamak elde deðil ama velakin kürtçe nin mazlumiyetinden bahs etmek artýk suçtur "Bölücülüðe" girer
  YORUM DEVAMI

» Kürdistan??a atom bombasý atmak! 11 Ocak 2015 Pazar 14:59
» Kürdistan??da siyaset renkleniyor 22 Aralık 2014 Pazartesi 13:25
» Kürdün Kaderi Kurdun Niyeti Hiç Deðiþmedi! 12 Aralık 2014 Cuma 14:23
» HÜDA PAR, BDP, Barzani ve Kürt Ulusal Kongresi 31 Aralık 2013 Salı 15:32
» Kürt Ulusal Kongresi ve HÜDA PAR 31 Aralık 2013 Salı 15:13


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ALINTI YAZARLAR
Diğer Yazarlar

SON YORUMLAR